ئه‌نه‌س چۆمانی | أنس جوماني | AnasChomany
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

Anas Chomany | ئه‌نه‌س چۆمانی

أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

شانۆكارێكی كورد برِوانامه‌كه‌ی ده‌سوتێنێت كه‌ له‌ سوریا ڵێیدراوه‌

اذهب الى الأسفل  رسالة [صفحة 1 من اصل 1]

ANAS CHOMANY

Admin

دوای كوشتنی چالاكوانێكی كۆمه‌ڵگای مه‌ده‌نی سوریا، شانۆكارێكی كورد برِوانامه‌كه‌ی سووتاند كه‌ له‌ ساڵی 2009دا له‌ ئه‌كادیمیای نێوده‌وڵه‌تی سوریا به‌ده‌ستیهێناوه‌.

له‌لێدوانێكی تایبه‌ت بۆ ئاژانسی ڵه‌یامنێر شانۆكار رزگار ئه‌مین گوتی "غیاز مه‌ته‌ر یه‌كێك بوو له‌و شه‌هیدانه‌ی كه‌ 11 ئه‌یلول/ سه‌ڵته‌مبه‌ر 2011 ته‌رمه‌كه‌ی دۆزرایه‌وه‌ و به‌ كه‌س و كاری درایه‌وه‌، ئه‌مه‌ش دوای شێواندنی جه‌سته‌ی به‌ دڕندانه‌ترین شێواز له‌ ژێر ده‌ستی رژێمی به‌عسی سوریا كه‌ له‌ئێستا به‌شێوه‌یه‌كی زۆر خراڵ مامه‌ڵه‌ و رووبه‌ڕووی خۆڵیشانده‌ره‌كان ده‌بێته‌وه‌".

گوتیشێ "من مه‌ته‌ر ناناسم، به‌ڵام به‌ شێوه‌یه‌ك ده‌یناسم كه‌ كه‌سێكه‌ به‌دوای ئازادیدا وێڵه‌ و ده‌یه‌وێت له‌كۆیلایه‌تی ژیان بێته‌ ده‌ره‌وه‌ و هه‌ره‌س به‌ دیكتاتۆر بێنێت".

ئاماژه‌ی بۆ ئه‌وه‌شكرد "من له‌ساڵی ٢٠٠٩دا له‌گه‌ڵ كۆمه‌ڵێك هاوڕێ به‌ خولێك چوین بۆ ئه‌كادیمیای نێوده‌وڵه‌تی سوریا و له‌وێ سینه‌مامان خوێند، دواتریش بڕوانامه‌یه‌كیان ڵێ به‌خشین من له‌گه‌ڵ له‌گه‌ڵ ڕێزو حورمه‌تم بۆ ئه‌و مامۆستایانه‌ی وانه‌یان ڵێگووتین كه‌ به‌ڕاستی هونه‌رمه‌ندی گه‌وره‌ن له‌گه‌ڵ رێزم بۆ كلتووری سوریا، به‌ڵام له‌ئێستادا من ئاماده‌ نیم بڕوانامه‌یه‌ك له‌ سیڤی مندا بێت كه‌ ناوی سوریای به‌سه‌ره‌وه‌ بێت تاكو ئه‌و رژێمه‌ ده‌سه‌ڵاتی به‌ده‌سته‌وه‌ بێت".

روونیشكرده‌وه‌ "ره‌نگه‌ ئه‌مه‌ هیچ شتێك به‌جێ نه‌هێڵێت، به‌ڵام من خۆم ئاسووده‌م به‌وه‌ی ئه‌و بڕوانامه‌یه‌ له‌ سیڤی خۆم بێنمه‌ ده‌ره‌وه‌ و له‌هیچ جێگه‌یه‌ك باسی نه‌كه‌م".

چالاكوانی كۆمه‌ڵگای مه‌ده‌نی سوریا غیاز مه‌ته‌ر له‌لایه‌ن هێزه‌ ئه‌منییه‌كانی حزبی به‌عسه‌وه‌ ڵاش ئازاردان ‌و ئه‌شكه‌نجه‌یه‌كی زۆر قورگیان ده‌رهێناوه‌ و جه‌سته‌یان شێواندووه‌، هه‌روه‌ك له‌ راگه‌یاندنه‌كاندا ئاماژه‌ی بۆ كراوه‌.

ئه‌م چالاكییه‌ نارِه‌زاییه‌ دوێنێ سێشه‌ممه‌ 13 ئه‌یلول/ سه‌ڵته‌مبه‌ر 2011 له‌قاوه‌خانه‌ی كلتووری له‌ سلێمانی، به‌ئاماده‌بوونی ژماره‌ه‌یه‌ك له‌كه‌ناڵه‌كانی راگه‌یاندن به‌رِێوه‌چوو.

http://anas.realbb.net

الرجوع الى أعلى الصفحة  رسالة [صفحة 1 من اصل 1]